Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpad systému tradičních politických stran

13. 05. 2017 23:42:24
Tato doba se, řekl bych, stává minulostí a do popředí se dnes dostávají různá pravo-levá politická hnutí z tzv. občanské společnosti, přičemž síla tradičních politických stran upadá, oslovují stále méně voličů.

V minulém století jsme byli spíše zvyklí na to, že správa věcí veřejných byla vykonávána díky tradičním politickým stranám, jejichž program byl víceméně čitelný stejně jako jejich zařazení na pomyslném pravo-levém spektru. Tato doba se, řekl bych, stává minulostí a do popředí se dnes dostávají různá pravo-levá politická hnutí z tzv. občanské společnosti, přičemž síla tradičních politických stran upadá, oslovují stále méně voličů. Jedinou výjimkou z onoho pravidla je na evropském kontinentu patrně současné Německo, kde stále dominuje pravo-levý střet dvou tradičních politických mastodontů. U nás je tento vývoj patrný na dominantním postavení politického hnutí ANO Andreje Babiše, v Itálii má silnou pozici občanské Hnutí pěti hvězd komika Peppe Grilla, no a ve Francii, které se budu v tomto článku věnovat, je charakterizován ultralevicovým hnutím senátora Mélenchona „La France insoumise“ a centristickým hnutím současného prezidenta Macrona „République en marche!“.


Politická scéna ve Francii se rozpadá a zároveň dochází k její rekompozici. Komunisté a Zelení jsou již dlouhodobě zcela bezvýznamní, socialistická strana se propadla na hranici volitelnosti a je navíc zmítána vnitřními boji, k jistému štěpení dochází i v republikánské pravici a nedokáži zatím objektivně zhodnotit, jestli v nastávajících parlamentních volbách posílí, či oslabí. Bude to záležet na tom, jestli se prezidentu Macronovi podaří rozbít tradiční pravici tak, jak se mu to podařilo s tradiční francouzskou levicí. No a to se částečně uvidí v polovině příštího týdne, kdy Macronovo hnutí zveřejní konečný seznam všech kandidátů v parlamentních volbách. V každé straně se v podstatě odehrává boj na život a na smrt mezi levicovou a pravicovou frakcí.


PS, Strana socialistická a tradiční bašta francouzské levice V. republiky, je momentálně na pokraji totálního krachu. Její sociálně demokratické reformní křídlo se částečně přesunulo k Macronovi, většinově se k němu kvůli návalu nedostalo, zůstala jen ultralevicová frakce, která se nadále drolí na zbytek strany a dvě nová občanská hnutí. Jedno z nich vytváří vítěz stranických primárek a strůjce totálního propadu socialistů v prezidentských volbách Benoit Hamon, druhé zakládá Martine Aubry, šílená tvůrkyně třiceti pěti hodinového pracovního týdne, spolu s Anne Hidalgo a Christiane Taubira. Tradiční francouzská levice je tedy momentálně KO jako Joe Frazier, když ho ve třetím vzájemném boji a zápase století „zničil“ Muhammad Ali, což se jistě projeví po volbách, kdy možná zanikne definitivně.


https://www.youtube.com/watch?v=3_JUT8JqmHY


LS, les Republicains, tedy tradiční francouzská pravice prohrála prezidentské volby, ve kterých byla po Hollandeho katastrofální politice dlouhodobým favoritem. Nedostala se ani do finále, což bylo způsobeno nejen ultra konzervativně-katolickým programem konzervativce Fillona, jenž vyhrál pravicové primárky, ale také a zejména jeho křiváctvím, dohnaly ho kostlivci ve skříni, o čemž jsem již psal v jiných článcích. Ve straně jsou tři význačné klany, tedy Sarcozyho, Fillona a Juppého banda, které se mezi sebou nesnáší. Juppé a Sarcozy jsou oproti Fillonovi nalevo a blíže k centru, ale myslím si, že se vzájemně nemohou ani cítit. Myslím si také, že kdyby Juppé zůstal kandidátem, stal by se prezidentem. Bohužel k tomu díky „bratrovražedné“ válce ve straně nedošlo. Je zajímavé, že podle posledního výzkumu veřejného mínění by si Francouzi přáli Juppého jako premiéra Macronovy vlády.


I ve FN, Front national, se momentálně odehrává krvavá řež mezi pravým a levým lepenismem. Marine Le Pen, šéfka strany, prohrála prezidentské volby a navíc je prohrála velmi jednoznačně, nesplnila očekávání. M. Le Pen tedy přichází s novou tezí, chce změnit název strany a ještě více obrousit její extremismus, patrně již asi nebude chtít, aby Francie vystoupila z EU, uvidíme. FN se za její vlády ekonomicky posunula velmi doleva, pokud se pootočí ještě více nalevo, ocitne se ve stejném klubu jako francouzská extrémní levice. Zakladatel FN, táta Le Pen remcá, nejvýznamnější představitel pravicového lepenismu, Marion Maréchal Le Pen, jeho velmi populární vnučka, momentálně rezignovala na politickou kariéru, chce se věnovat rodině a najít si práci v soukromé sféře.


Jak vidíte, krize tradičních stranických dinosaurů je ve Francii totální. Snad jen republikáni to možná přežijí. Nyní se podíváme na občanská hnutí, která mají velmi významné místo v současné francouzské politice.


Mélenchonovo ultralevicové hnutí „La France insoumise“, jež brojí proti kapitalismu a jehož vzorem je třeba Chávez a tak, získalo většinu levicových voličů ve Francii. Mélenchon je skutečně vynikající tribun lidu, což se projevilo v prezidentské debatě kandidátů, kde byl naprosto dominantní, má charisma a styl. Bude kandidovat za Marseille, což mohutně vytočilo současného parlamentního socialistu za Marseille Patricka Mennucciho, Mélenchon se k tomu vyjádřil tak, že jako francouzský vlastenec má ve Francii domov všude. Jsem toho názoru, že Mélenchonovo občanské hnutí zlikviduje umírající PS, tedy socialistickou stranu.


Macronova občanská společnost ani napravo a ani nalevo, tedy politické hnutí, které existuje zhruba jeden rok a jehož šéf se stal prezidentem Francie, politické hnutí které funguje na principu firmy, tedy něco jako Babišovo ANO s tím, že Babiš není prezident a Macron není miliardář, je nová neznámá na zdejší politické šachovnici. Oproti zavedeným stranám REM nemá k dispozici státní balík a musí o něj bojovat v parlamentních volbách. Macronovým cílem je podle mne to, aby za jeho hnutí v parlamentních volbách kandidovali jak levičáci, tak centristé a pravičáci. Zatím má jistou levici a centristy, není jisté, že se stane novodobým Machiavellim francouzské politiky, ale má k tomu silně nakročeno. Ze 428 dosavadně jmenovaných kandidátů do parlamentních voleb je více než polovina z občanské společnosti bez jakékoliv politické zkušenosti, rovnováha mezi muži a ženami je respektována, konečný soupis kandidátů se objeví ve středu večer. Do té doby se budou žhavit telefony, aby se na něm objevili i politici z republikánské pravice. Brzy uvidíme, jak to dopadne.


No a nakonec něco srandovního o reálné účelnosti všech těch kunsthistoriků, politologů, sociologů, gendristů a jiných tvrdě a nezávisle na státním cecíku pracujících občanů, kteří svou reálnou prací vytvářejí finanční hodnoty, na kterých stojí náš stát. I na podobné bizarnosti se dá vystudovat vysoká škola: „Gender v textech punkové skupiny Visací zámek“:


https://drive.google.com/file/d/0B5KC9vxj8wkbSEMyOWwzXzZvbzR5ZUhQSFBOYWVIOTkwc1Jr/view

Autor: Martin Mařák | sobota 13.5.2017 23:42 | karma článku: 13.87 | přečteno: 621x

Další články blogera

Martin Mařák

Macron není Zeman

Vojáci US Army se navíc zúčastní slavnostní vojenské přehlídky v centru Paříže, která se při té příležitosti koná každý rok, 14. červenec je totiž ve Francii státní svátek.

28.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 726 | Diskuse

Martin Mařák

Švehlík, Extempore, Pepa Nos & Zikkurat, Veselí nad Moravou, 1981

Buduj vlast, posílíš mír. Úkoly sedmé pětiletky splníme! Hlásal velkými rudými písmeny nápis nad hezky namalovaným usmívajícím se úderníkem s lopatou, zatímco zděšené babičky se křižovaly při pohledu na tu Sodomu a Gomoru.

24.6.2017 v 16:12 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 418 | Diskuse

Martin Mařák

Výsledky voleb ve Francii

Abych se přiznal, výsledky parlamentních voleb ve Francii mne již vlastně ani moc nezajímají, nebo-li, lépe řečeno, vše podstatné se již rozhodlo v prvním kole.

18.6.2017 v 21:52 | Karma článku: 9.97 | Přečteno: 454 | Diskuse

Martin Mařák

Zběsilé hemžení národovců a čexitistů

Na obří heligón národovectví nejdříve mocně zadul sám veliký nestor vstupu ČR do EU, tedy ten, jenž nás tam usilovně dotlačil, přestože díky svému vyjednavači o Ústavě EU Zahradilovi moc dobře věděl, do čeho vstupujeme.

14.6.2017 v 21:38 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 691 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 834 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 1508 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 13.09 Průměrná čtenost 747

Mám rád pivo, knihy, hudbu, keltskou mytologii, hory, a vaření podle kuchyní z celého světa. Nesnáším horko a klíšťata.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.