Macronova vláda národní unie

Macronova vláda je, zdá se, liberální jak v tradičním britském smyslu onoho pojmu a to zejména v ekonomice, tak ve smyslu, ve kterém ho používá americké levice, je proevropská ve stylu pro federativním, je napravo i nalevo.

Tak, je to tady, vláda francouzského premiéra Eduarda Philippeho byla s dvaceti čtyř hodinovým zpožděním oznámena médiím. Vláda má osmnáct ministerstev a čtyři státní sekretariáty. Polovina vládního kabinetu reprezentuje občanskou společnost, tedy občany, odborníky, kteří se doposud profesionálně neangažovali v politice. Devatenáct z dvaceti dvou členů vlády nebylo nikdy v nějaké minulé vládě, deset z dvaceti dvou neměli nikdy politický mandát.

Devět ministrů pochází z tzv. občanské společnosti, jeden je zdejší známý televizní „hrdina“ ze slavného pořadu Ushuhaia, Nicolas Hulot, ten má ekologii, druhý je napravo, a má školství a vzdělání. Dva ministři byli jmenováni ze Strany socialistické, dva ze Strany radikální levice (levý střed), dva z centristického MoDem, tři, tedy i s premiérem, z pravicových republikánů, no a pět z Macronovy strany „La République en marche !“.

Republikánská pravice je ve vládě zastoupena jednak jejím premiérem, no a potom dvěma klíčovými ministerstvy, tedy ekonomie a financí, které se jmenuje trochu jinak, ale jedná se o finance a reformu státu. Pravicoví Bayrou centristé  jsou ve třech ministerstvech, školství má pravičák z občanské společnosti. Republikáni se momentálně štěpí na liberály a katolické konzervativce a mám pocit, že se jedná o skutečně vyhrocenou „bratrovražednou“ válku, ve straně jsou dvě frakce, z nichž jedna si přeje spolupráci s Macronem, druhá je ideologicky proti. Asi ze stejného důvodu F.A.Hayek kdysi napsal svou slavnou stať „Proč nejsem konzervativcem“.

http://www.obcinst.cz/proc-nejsem-konzervativcem/

Macronova vláda je, zdá se, liberální jak v tradičním britském smyslu onoho pojmu a to zejména v ekonomice, tak ve smyslu, ve kterém ho používá americké levice, je proevropská ve stylu pro federativním, je napravo i nalevo a jako první vláda ve Francii zachovala skutečnou rovnoměrnost mezi mužem a ženou. Uvidíme, jestli tento nevídaný politický počin za měsíc během parlamentních voleb ztroskotá, či jestli se udrží i o něco déle.

 

Autor: Martin Mařák | středa 17.5.2017 21:59 | karma článku: 7,63 | přečteno: 380x
  • Další články autora

Martin Mařák

Umělec a úřednice

21.4.2024 v 14:45 | Karma: 10,41

Martin Mařák

Slovensko, od Hitlera k Putinovi

7.4.2024 v 11:59 | Karma: 27,31

Martin Mařák

PRO na Malém rynku

24.3.2024 v 8:55 | Karma: 38,34