Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Keltské Highlands před brexitem

1. 09. 2019 11:47:02
Jedná se skutečně o stratéga jiné ligy než je idol našich národovců Salvini v Itálii, který vyvolal vládní krizi a rozpad koalice, aby uspíšil nové volby a stal se premiérem, přičemž nečekaně vznikla koalice nová a bez něho.

Právě jsme se s rodinou vrátili z toulek po vlastech EUnijních od Keltů s kiltem ze skotských severních Highlands, jejichž bohulibé whisky pálení a poklidná majestátnost byla zčistajasna narušena překvapivým rozhodnutím Johnsnovy vlády o tom, že se ve složité době blížícího se hard brexitu na pět týdnů suspenduje britský parlament, což, zdá se, definitivně posunulo Skotsko na jeho dlouhé cestě k samostatné státnosti. Musím uznat, že B. Johnson je zkušený školič, využil rozhozené karty a toho, že se opozice těžko sjednotí za zdivočelým komoušem J.Corbynem, no a situace momentálně vypadá tak, že jeho tah, který je na britské poměry překvapivý, neetický a velmi diskutabilní, nicméně legální, již nenávratně rozhodl o odchodu Británie z EU letos na Samhaina. Jedná se skutečně o stratéga jiné ligy, než je idol našich národovců Salvini v Itálii, který vyvolal vládní krizi a rozpad koalice, aby uspíšil nové volby a stal se premiérem, přičemž nečekaně vznikla koalice nová a velký hybatel se tak jaksi přepočítal, ocitl v opozici a je všem tak leda pro srandu. O současné náladě ve Skotsku vlastně vypovídají i titulní stránky skotských deníků, které jsem si průběžně pořizoval. No, vidíte to nakonec sami. Stop převratu. Dnešním dnem se stává nezávislost nevyhnutelná. Temný den pro demokracii a tak podobně:


O blížící se samostatnosti Skotska vypovídají i volební výsledky z voleb, které v týdnu Borisovy velké slávy proběhly na dvou místech ve Skotsku a ve kterých mohutně zvítězili separatisté a liberální demokraté (skotští konzervativci se zvolna přesouvají do bezvýznamnosti a Farageho brexit strana je ve Skotsku takřka neviditelná), stejně jako třeba mezi mnoha jinými svědectvími například v kiltu a skotském hábitu oděný průvodce v autobusu jednoho z výletů, který jsme absolvovali, jenž byl ještě ráno pořádně naštvaný z Johnsonova tahu, no a tak hned po výjezdu bavil výletníky svou komickou vsuvkou o hlouposti D. Camerona, T. May, no a hlavně současného premiéra těch jejich vlád kdesi tam v tom Londýně, kterou zakončil optimisticky tím, že Skotové mají rádi EU, nevolili brexit, budou brzy nezávislí a do EU opět dorazí pár milionů keltských chlápků s kiltem, yeeeh. Co se týče mne, vnímám brexit a odchod Angličanů z EU jako obrovskou naději pro EU a zároveň přeji keltským bratrancům, aby co nejdříve dosáhli samostatnosti a získali hvězdičku v EU jako kdysi Slováci, k čemuž jim přeji hodně štěstí, good luck, nebo-li vlastně skotskou gaelštinou beannachd leat.

Výsledky různých voleb ve Skotsku během tohoto týdne:

https://twitter.com/britainelects/status/1167206279464534016?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/britainelects/status/1167253524369084417

Do hor jsme se vydávali z Inverness, což je menší pobřežní město mezi jezerem Loch Ness a mořem a zároveň jakési hlavní město Highlands. Highlands. Jak popsat dojem, jenž je slovy těžko sdělitelný a z fotografie to nevynikne v celé své síle. Představte si krajinu s obrovskými zelení porostlými skalnatými kopci beze stromů, která je v údolích protkaná řekami a jezery (lochy) s na pohled černou vodou a která je díky absenci lesů a nepřítomnosti stromů průhledná skrz naskrz až k dalekému obzoru, zmítaná větry a dešti, často z části, nebo úplně utopená v cárech a povlacích mlhy, ale i životodárným sluncem skrz naskrz protkaná. Když začne pršet, ze všech zelení porostlých skalnatých kopců se v nesčetném množství úzkých koryt skrze malé, či větší kaskády, najednou prudce valí voda dolů do údolí, což se skončením deště zčistajasna zastaví a vše opět majestátně znehybní. To jsou Highlands.

Skotové mají neuvěřitelně kvalitní hovězí na steaky, čehož jsme samozřejmě mnohokrát využili, krvavá, či medium svíčková i roštěnec se Vám prostě rozplývají na jazyku. Asi brzy napíši ódu na skotský stejk a vůbec se nedivím, že si na své hovězí vyřídili ochrannou EU známku. No a samozřejmě nemohu opomenout slavné skotské národní jídlo haggis, což jsou ovčí vnitřnosti s kořením a zeleninou vařené v ovčím žaludku. Chuťově to vzdáleně připomíná jelito z klasické zabíjačky, ale ovčí má samozřejmě jinou chuť. Haggis je hodně opepřené a lehce pálivé, no a shledal jsem, že je i docela dobré a snědl jsem ho skoro půl kila, ufff, žena také, ufff, jsme pak zbytek večera jen seděli a těžce oddechovali, ufff. Ryby a mořské plody jsou také k dostání celkem všude a všudepřítomné fish and chips je k mání za rozumnou cenu v různých stáncích i mnoha restauracích. V pekařstvích se dají koupit takové malé koláče plněné směsí koření, zeleniny a mletého masa, tzv. meat pie, ochutnal jsem scotch pie a byl vynikající. Když si k tomu přidáte nějakou zeleninu, které je všude dostatek, máte hned bez práce docela slušný a levný oběd.

V letadle, ve kterém jsme se vznášeli z Amsterodamu zpět do Alsaska, jsme od Air France dostali bretaňské sušenky, to na mě mrkli bratranci Keltové z Bretaně a jen potvrdili, že ta naše keltská EU se prostě nezapře. Co k tomu všemu dodat? Skotsko a Highlands je pro mne asi nejbližší lednička, kde se dá schovat v dobách globálně oteplovací letní Sahary. Během pobytu jsme se tři dny ocitli ve skotských tropech, tedy na jejich poměry v nesnesitelné peci 20-25°C, no a pak se ochladilo, teplota klesla pod dvacet stupňů a občas pršelo. Highlands jsou navíc známé tím, že se tam všechna čtyři roční období střídají každých deset minut. Doufám tedy, že se Skotsko po brexitu konečně osamostatní a ty týpky v kiltech v EU samozřejmě vítám. No a Angličané? Ti se bez EU také nezhroutí. Vzhledem k tomu, že jsem ve Skotsku v obchodních domech viděl fůru čerstvé zeleniny a jiných potravin jak lokálních, tak z celého světa, předpokládám, že tomu tak je i v Anglii. Ta potravinová nesoběstačnost, o které občas čtu, je tak asi jen nějaká poplašná zpráva bez reálného podkladu. Nezbývá tedy, než zatnout dech a takřka se nehýbat, abychom brexit klauny v jejich rozhodnutí náhodou nějak nevyplašili a oni zase nehodili nějakou obvyklou zpátečku a tak. Již se to nezadržitelně blíží...

Autor: Martin Mařák | neděle 1.9.2019 11:47 | karma článku: 8.45 | přečteno: 274x

Další články blogera

Martin Mařák

Je vhodné vystoupit z OSN?

Globální struktura, jakou je OSN, je podle mne potřebná, protože v ní mohou jednat všechny strany a všechny státy.

30.10.2023 v 5:00 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 210 | Diskuse

Martin Mařák

Prezident a méně je někdy více

Projev pana prezidenta byl slušný, smířlivý, pozitivní a bez urážek a osobních válek, no a byl pronesen spisovnou češtinou, nedá se mu nic vytknout ani po stránce formální. Mně osobně to ke spokojenosti stačí.

29.10.2023 v 8:07 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 603 | Diskuse

Martin Mařák

28.říjen v eurodistriktu Morava-Slezsko-Čechie

Výborně, doba je již pár let těhotná novou smlovou, jež by nahradila skvělou, ale již dosluhující smlouvu Lisabonskou. Konečně se postupně skládající se stěny Rubikovy kostky evropského federalismu daly do pohybu.

28.10.2023 v 13:46 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 274 | Diskuse

Martin Mařák

Konzervativně pravicové neštěstí Izraele

Hotová nakba (arabský výraz pro katastrofu používaný pro označení dne vzniku státu Izrael) pro Izrael tedy bohužel bylo zejména nastolení pravicově konzervativní Netanyahuovy vlády, jak to tak z nadhledu vypadá.

15.10.2023 v 11:39 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 1. díl: Cesta do Jižní Ameriky

Rozhodli jsme se vydat na 3 týdny do Jižní Ameriky. Kolumbie, Chile, Bolívie. Jsme na startu. Jak se dostat přes Atlantik do Bogoty? A jak se na místě zorientovat?

1.12.2023 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 85 | Diskuse

Veronika Hamernikova

Nezapomenutelná cesta - závěrečná rekapitulace našeho putování

Kdybych si měla znovu vybrat, neváhala bych a vyrazila bych na cestu. Byl to jeden z nejkrásnějších zážitků mého života. Rodinné pojetí pouti přineslo nové výzvy i nové radosti, rozhodně to byl nejdokonalejší teambuilding.

30.11.2023 v 23:18 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 130 | Diskuse

Klára Žejdlová

Stromeček nebo betlém? Toť otázka!

Že to je jasné? Pro nás ano, ale pro některé Italy je to doslova slovo do pranice. I když, nakonec většina má doma obojí, stromeček i betlém.

30.11.2023 v 9:45 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 135 | Diskuse

Miroslav Slouka

S mým autistickým synem vám představíme město Zábřeh

Zajímají vás informace o různých místech, jako jsou historická jádra měst, zajímavosti a kuriozity v Česku, případně krásné scenérie... Tentokrát se s námi podívejte do Zábřehu.

30.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 226 | Diskuse

Aleš Gill

Autem po Íránu - 3. díl - Půjčení a provoz auta

Autem po Íránu bez auta by to jaksi nešlo. Jasně, asi můžete jezdit z místa na místo taxíkem, nebo si pronajmout auto s řidičem. To nás ale nebaví. My chceme svobodu, půjčit si auto, jezdit na benzínky, parkovat. A hlavně řídit.

30.11.2023 v 8:04 | Karma článku: 11.82 | Přečteno: 216 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 15.90 Průměrná čtenost 1403

Mám rád knihy, kytary, hudbu, vikigskou, keltskou a slovanskou mytologii, stromy, byliny a hory. Ve volném čase se hudbě i věnuji coby Umwurf.

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...