Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Konzervativně pravicové neštěstí Izraele

15. 10. 2023 11:39:23
Hotová nakba (arabský výraz pro katastrofu používaný pro označení dne vzniku státu Izrael) pro Izrael tedy bohužel bylo zejména nastolení pravicově konzervativní Netanyahuovy vlády, jak to tak z nadhledu vypadá.


Pokud si shrneme celou tu tragickou událost a pokusíme se ji posoudit bez emocí a bez kategorického dělení na dobro, zlo a podobně, tak nějak ve stylu, jak to bude dělat umělá inteligence, zjistíme, že se Hamásu podařilo udělat naprosto nečekaný a zároveň obrovský tah, jehož dosahy budou podle mne zcela devastační pro morálku Izraelců, ať to již všechno dopadne jakkoliv. Srovnat Gazu přes noc se zemí se schovanými teroristy, s jejich rukojmími a s veškerým civilním obyvatelstvem naštěstí není tak jednoduché, jak by si i tady mnozí přáli. Izrael to možná mohl a možná měl udělat ihned po teroristické akci, s přibývajícími dny se situace stává složitější, neboť si stále více lidí začíná uvědomovat, co to všechno může rozpoutat. Zcela pochopitelně zjitřené emoce navíc den po dni postupně chladnou a nastupuje jak světové veřejné mínění, tak vliv nejrůznějších mocností a s tím vším spojená zvětšující se racionalita Izraelců.

Izrael za jednoho propuštěného vojáka ze zajetí recipročně propustil tisíc vězněných Palestinců, mezi nimi i současného šéfa teroristického hnutí Hamás. Hamás z pátku na sobotu z Izraele unesl sto, možná dvě stě rukojmí, no a drží je v zajetí někde v hustě osídleném pásmu Gazy. A jsou to hlavně civilové, mezi nimiž se nachází i ženy a děti. Pásmo Gaza je momentálně obklíčené a odřízlé od světa, od elektřiny, od zásob vody a od jídla. Nebudou Izraelci brát ohled na světové veřejné mínění, na varovné signály OSN a svých spojenců a srovnají Gazu se zemí i s veškerým civilním obyvatelstvem, bojovníky Hamásu a zadrženými rukojmími? Těžko říct, osobně si myslím, že sice na to mentálně mají a jsou schopni tuto obrovskou tragédii v dlouhodobém horizontu unést a vyrovnat se s ní, stejně jako se Američané vyrovnali s atomovým útokem na Nagasaki a Hirošimu, ale zároveň bych řekl, že tento extrémní způsob nepoužijí. Asi by tím navždy ztratili tu jejich právem používanou nálepku obětí genocidy a zařadili by se mezi stejné válečné zločince, jako byli kdysi za Hitlera Němci s jejich cíleným a až průmyslově řízeným vyhlazováním Židů.

Myslím si, že to dopadne tak nějak půl na půl, kdy armáda sice vstoupí do Gazy, ale jen tak nějak částečně, neboť žijeme v on-line světě a video záznamy každého přešlapu, každé tragické události na civilním obyvatelstvu budou okamžitě všude na globální síti a v masových médiích. No a to ani nepíši o schovaných teroristech Hamásu, kteří budou jistě zcela mistrovsky hrát na city Izraelců s emotivně laděnými video reportážemi zachycujícími osudy jejich zajatých spoluobčanů strádajících někde v podzemních temnotách bez vody a jídla. Mám pocit, že již neexistuje dobré řešení, ale jen řada o něco méně, či více špatných a nešťastných variant. I když bude Hamás totálně zničen, tak již vlastně vzato objektivně a bez emocí vyhrál.

Izraelský premiér Netanyahu nejen svou reformou Nejvyššího soudu zbytečně rozložil společnost, ale hlavně naprosto bezprecedentně podcenil nebezpečí na hranici s Gazou, kde nebyla armáda a teroristé z Hamásu byli sami překvapení, jak jednoduše se jim podařilo vniknout do Izraele. Hotová nakba (arabský výraz pro katastrofu používaný pro označení dne vzniku státu Izrael) pro Izrael tedy bohužel bylo zejména nastolení pravicově konzervativní Netanyahuovy vlády, jak to tak z nadhledu vypadá.

Autor: Martin Mařák | neděle 15.10.2023 11:39 | karma článku: 11.85 | přečteno: 420x

Další články blogera

Martin Mařák

Je vhodné vystoupit z OSN?

Globální struktura, jakou je OSN, je podle mne potřebná, protože v ní mohou jednat všechny strany a všechny státy.

30.10.2023 v 5:00 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 210 | Diskuse

Martin Mařák

Prezident a méně je někdy více

Projev pana prezidenta byl slušný, smířlivý, pozitivní a bez urážek a osobních válek, no a byl pronesen spisovnou češtinou, nedá se mu nic vytknout ani po stránce formální. Mně osobně to ke spokojenosti stačí.

29.10.2023 v 8:07 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 603 | Diskuse

Martin Mařák

28.říjen v eurodistriktu Morava-Slezsko-Čechie

Výborně, doba je již pár let těhotná novou smlovou, jež by nahradila skvělou, ale již dosluhující smlouvu Lisabonskou. Konečně se postupně skládající se stěny Rubikovy kostky evropského federalismu daly do pohybu.

28.10.2023 v 13:46 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 274 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karol Wild

SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...

1.12.2023 v 9:35 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 130 |

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 137 | Diskuse

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 380 | Diskuse

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 2775 | Diskuse

Jiří Anderle

Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.

29.11.2023 v 8:08 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 1097 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 15.90 Průměrná čtenost 1403

Mám rád knihy, kytary, hudbu, vikigskou, keltskou a slovanskou mytologii, stromy, byliny a hory. Ve volném čase se hudbě i věnuji coby Umwurf.

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...