Evropané jsou sebestřední stejně jako všechny velké civilizace, nicméně Evropa má dobu své největší slávy pomalu za sebou. I Američané uvažují podobným způsobem, ti ale oproti Evropě stále mají na to, aby setrvávali v roli světového hegemona. Přesto všechno si je asi nutné uvědomit, že svět je mnohem větší než Evropa a USA, no a patrně nelze zapomínat ani na skutečnost, že ten zbývající většinový svět může mít na mnoho věcí odlišný názor než Evropané, nebo Američané. Zároveň je vhodné, řekl bych, realisticky konstatovat, že geopolitický a vojenský vliv USA je sice oproti takřka nulovému vlivu Evropy značný, ale je také na sestupu, nebo-li, lépe řečeno, roste mu v Asii velmi významná konkurence.
Globální struktura, jakou je OSN, je podle mne potřebná, protože v ní mohou jednat všechny strany a všechny státy. Myslím si, že už jen tato možnost globální diskuzní politické platformy ospravedlňuje existenci OSN, a píši to i s vědomím, že OSN nemá žádné páky, aby zabránila válkám ve světě a aby vytvořila svět lepší, než je dnes, stejně jako si uvědomuji, nakolik je OSN prorostlá představiteli světa, jenž se tomu západnímu naprosto nepodobá a jenž se, viděno západním pohledem na věc, může zdát světem nedemokratickým a až takřka diktátorským. Někomu se právě z tohoto důvodu může zdát, že se jedná o organizaci naprosto zbytečnou, ale žádná jiná srovnatelná globální diskuzní politická platforma bohužel neexistuje. Není podle mne zatím jiná možnost, než ji akceptovat takovou, jaká je. Jedná se o čistě pragmatický přístup.
Naše ministryně obrany Jana Černochová reaguje příliš emotivně dětinsky a vypadá to, že si naprosto neuvědomuje světovou geopolitickou realitu. Tím samozřejmě nemám na mysli naše hlasování proti oné rezoluci Valného shromáždění OSN, která vyzývá k humanitárnímu příměří v současném izraelsko-palestinském konfliktu, ale neobsahuje jednoznačné odsouzení teroristické agrese Hamásu vůči civilnímu obyvatelstvu Izraele. Hlasování proti oné rezoluci chápu, její emotivní reakci na výsledky onoho hlasování však nepovažuji za adekvátní politické funkci, kterou v exekutivě Jana Černochová zastává. Jak jsem již psal výše, svět je velký a naše vnímání geopolitického vývoje jednak není to jediné, které existuje, a zároveň není jisté, že je správné, neboť vzhledem k globálnosti nejrůznějších názorů a postojů je vše tak trochu relativní. Z OSN rozhodně vystupovat nemůžeme, jsem přesvědčen o tom, že by to nevedlo k ničemu soudnému.

Je vhodné vystoupit z OSN?
Další články blogera
Martin Mařák
Prezident a méně je někdy více

Projev pana prezidenta byl slušný, smířlivý, pozitivní a bez urážek a osobních válek, no a byl pronesen spisovnou češtinou, nedá se mu nic vytknout ani po stránce formální. Mně osobně to ke spokojenosti stačí.
Martin Mařák
28.říjen v eurodistriktu Morava-Slezsko-Čechie

Výborně, doba je již pár let těhotná novou smlovou, jež by nahradila skvělou, ale již dosluhující smlouvu Lisabonskou. Konečně se postupně skládající se stěny Rubikovy kostky evropského federalismu daly do pohybu.
Martin Mařák
Konzervativně pravicové neštěstí Izraele

Hotová nakba (arabský výraz pro katastrofu používaný pro označení dne vzniku státu Izrael) pro Izrael tedy bohužel bylo zejména nastolení pravicově konzervativní Netanyahuovy vlády, jak to tak z nadhledu vypadá.
Další články z rubriky Politika
Karol Wild
SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...
Vít Klíma
Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...
Markéta Cenkerová
Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou
Jan Provazník
Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR
Jiří Anderle
Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.
Počet článků 126 | Celková karma 15.90 | Průměrná čtenost 1403 |
Mám rád knihy, kytary, hudbu, vikigskou, keltskou a slovanskou mytologii, stromy, byliny a hory. Ve volném čase se hudbě i věnuji coby Umwurf.